zobacz nasz profil na facebook'u zostań naszym fanem na facebook'u
Blog > Komentarze do wpisu

Zmiana przepisów - wnoszenie płynów na pokład samolotu

Pisaliśmy już o tym, że w przyszłym roku zmienione zostaną przepisy, dotyczące wnoszenia płynów na pokład samolotu.
Mowa o zniesieniu limitów, wnoszonych w bagażu podręcznym płynów, jakie obowiązują obecnie.
To plan, realizowany przez Komisję Europejską. Termin, w którym zakłada się wprowadzenie zmian - to już przyszłoroczna wiosna.

Choć dla pasażerów, planowane zmiany są z całą pewnością wygodne, nie przyklaskują im władze lotnisk. Wiąże się to bowiem z wieloma problemami. Dziś nie wolno nam wnosić dużych pojemnościowo płynów, ułatwia to proces kontroli bezpieczeństwa. Po zniesieniu limitów, służby bezpieczeństwa będą zmuszone do znacznie bardziej skomplikowanej kontroli. Automatycznie, zajmie to o wiele więcej czasu. Idąc za potrzebami, wymyślono oczywiście sprzęt, sprawdzający szybko zawartość chemiczną płynu, ale niestety urządzenia te są dopiero w fazie testowej.

Zastanawiamy się, jak bardzo wydłuży to proces odprawy, ile czasu przyjdzie nam spędzić na lotnisku, zanim uda się odlecieć?

Spróbujmy sobie wyobrazić, że z każdej butelki płynu pobierana jest próbka, celem zbadania zawartości i sprawdzenia bezpieczeństwa.. Strach pomyśleć, jedna osoba byłaby kontrolowana do 20 minut - zakładając, że analiza płynu przebiegłaby sprawnie i szybko. Podobno obecnie używane urządzenia dość często podają błędne wyniki, sygnalizując zagrożenie w przypadku substancji bezpiecznych. Wygląda więc na to, że lotniska ogarnie chaos - o ile Komisja Europejska nie zmieni zarządzenia, lub testowane nowe urządzenia nie zaczną pomagać w kontroli. Opcją awaryjną jest cicha umowa między pasażerami, że płynów przewozić jednak nie będziemy. W przeciwnym razie, będzie naprawdę ciężko...

Jeśli coś się zmieni, będziemy informować.

foto: przykładowe kosmetyki w płynie, źródło: mikact.eu

poniedziałek, 08 listopada 2010, eprzeloty

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: