zobacz nasz profil na facebook'u zostań naszym fanem na facebook'u
Blog > Komentarze do wpisu

Śladami duchów – odwiedź nawiedzone zamki w Polsce.

W naszym kraju nie brakuje zamków, które poza wspaniałą architekturą, posiadają często ciekawą, lecz mrożącą krew w żyłach historię. Smutna przeszłość, duchy, tajemnice, nieszczęśliwe miłości– to wspólny mianownik wielu polskich zamków. Nie wiadomo, ile prawdy w legendach, mówiących o nawiedzonych ruinach, może to tylko czyjś wymysł, albo próba zareklamowania miejsca? A może rzeczywiście są takie zamki, w których straszy? Niezależnie od tego, czy wierzymy w duchy, czy nie, zwiedzanie zamków może być fascynującym doświadczeniem. Poznajcie kilka takich miejsc, w których wieczorem można się solidnie przestraszyć.


Zamek KamieniecPierwszym z nich jest gotycka ruina z XIV wieku – Zamek Kamieniec, położony w województwie podkarpackim. Miejsce to posiada barwną przeszłość. Gościło koronowane głowy, w tym np. króla Władysława Jagiełłę, a spór pomiędzy właścicielami Fredro uwiecznił w „Zemście”. Podobno na dziedzińcu i na murach zamku o zachodzie słońca dostrzec można ducha karlicy Kasi, która zmuszona była wyjechać do Hiszpanii i umarła z tęsknoty za krajem, dlatego teraz ubrana w zieloną suknię odwiedza zamek.


Zamek w Kórniku, Golubiu – Dobrzyniu i DunajecJednym z najwspanialszych miejsc w Wielkopolsce jest Zamek w Kórniku z XV wieku. Jego obecna neogotycka forma przypomina obronne budowle. W zamku czynna jest biblioteka i muzeum. Miejsce jest niesamowite, ale też straszne, nawiedza je Biała Dama. Według legendy dawna właścicielka nocami schodzi z portretu i idzie do parku, w którym czeka na nią jeździec. Biała Dama to jeden z najbardziej znanych duchów. Pojawia się także na Zamku Dunajec. Historia głosi, że jeden z jego właścicieli pojął za żonę księżniczkę peruwiańską i miał z nią córkę, która została zasztyletowana. Przed śmiercią ukryła jednak w twierdzy testament Inków i właśnie tam pojawia się Biała Dama. Nawiedzony jest również Zamek w Golubiu – Dobrzyniu, który był rezydencją Anny Wazówny. Podobno właścicielka zamku w nocy pojawia się na zamku, ubrana w białe szaty i diadem.


Zamek w Pieskowej SkaleTurystów przyciąga również Zamek w Pieskowej Skale, posiadający przepiękny ogród. Miejsce jest urocze, ale nocą bardziej przeraża niż zachwyca. Jednym z duchów, które nawiedza zamek jest mężczyzna w ciemnych szatach, który błąka się po korytarzach i komnatach. Jest nim Krzysztof Szafraniec, ścięty decyzją Kazimierza Jagiellończyka w 1484 roku.


Zamek CzochaNie mniej ciekawym i znanym doskonale z lekcji historii miejscem jest Zamek Czocha. Fascynujące położenie jest jego największa zaletą, jednak zamek skrywa tajemnice, wiąże się z zaginionymi skarbami. Jedna z legend mówi o tym, że żona właściciela Ulrika pod nieobecność małżonka dopuściła się zdrady. Jej owocem było dziecko, a kiedy mąż się o tym dowiedział wtrącił niewierną żonę do studni, a maleństwo zamurował w kominku. Wieczorami można usłyszeć wołanie Ulriki i płacz jej dziecka. Wizyta w takim zamku to spora odwaga.


Zamek OgrodzieniecOdwiedziny Zamku Ogrodzieniec, który położony jest wśród skał Jury Krakowsko – Częstochowskiej, to także duże wrażenia i ciarki na plecach. Spacerując w pobliżu zamku można spotkać upiora Czarnego Psa. Jest to olbrzymie, czarne zwierzę, które ciągnie łańcuch, a w oczach ma ogień. Podobno pokutuje w ten sposób kasztelan Warszycki, który dawniej na dziedzińcu zamku, w grocie torturował poddanych.

Zwiedzanie starych, nawiedzonych zamków to zajęcie dla osób o mocnych nerwach. Nie wiadomo ile jest prawdy w legendach o straszących w nich zjawach, ale kiedy podczas przechadzki korytarzem zamku ma się poczucie, że ktoś za nami idzie, patrzy na nas lub woła, to natychmiast podnosi się adrenalina. Nawet najwięksi śmiałkowie mogą się przestraszyć tajemniczych miejsc, które mają krwawą, smutną przeszłość. Miejsca te są piękne, fascynujące, a jednak straszne i chyba właśnie to połączenie tak przyciąga.

poniedziałek, 18 maja 2015, eprzeloty

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: