| < Październik 2016 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Tagi
zobacz nasz profil na facebook'u zostań naszym fanem na facebook'u
czwartek, 29 września 2016Meksyk bez wątpienia należy do grupy najciekawszych krajów na świecie. Jednym z powodów, dla których warto go odwiedzić jest kultura, a właściwie mieszanka katolickiej Hiszpanii i kultury starożytnych cywilizacji indiańskich. W Meksyku powołano nawet Narodowy Instytut Sztuk Pięknych, który ma na celu promowanie kultury kraju, organizowanie wszelkiego rodzaju pokazów tańca, czy koncertów. Funkcjonują tam także agencje, które powołane zostały do tego, by dbać o zachowanie rzemiosła indiańskiego. Niemałą rolę odgrywają też działające przy ośrodkach akademickich instytucje kulturalne. Ale dowiedzmy się więcej…

 Skoro sami Meksykanie tak dbają o swoją kulturę, robią wszystko, by zachować ją, by prezentować innym – nie ma najmniejszych wątpliwości, że poznawanie jej to ciekawe doświadczenie dla wszystkich odwiedzających ich kraj. Zaprezentujemy dziś jedynie kilka jej elementów, ale do tematu na pewno nie raz jeszcze powrócimy.

 • Dla Meksykanów bardzo istotna jest muzyka, zwłaszcza ta ludowa – mariachi i ranchero. W restauracjach, autobusach, czy na ulicach, wszędzie obecni są muzykanci z mandolinami i gitarami, którzy ubrani w stroje ludowe opowiadają historię swojej ojczyzny za pomocą przepięknego śpiewu.
 • Odwiedzając Meksyk powinieneś zobaczyć podniebny taniec – Valadores. Mężczyźni zwisając na linach wirują w rytm muzyki. Widowisko to naprawdę robi wrażenie. Ma długą tradycję i prawdopodobnie wywodzi się z kultury Totonaków, zamieszkujących dawniej wybrzeże Zatoki Meksykańskiej. Valadores to prawdziwa ceremonia, pełna symboliki. Turyści mogą wziąć udział w tym widowisku w otwartych strefach archeologicznych lub w Muzeum Archeologicznym w Mexico City.
 • W Meksyku powszechnie używa się języka hiszpańskiego, jednak na części wiejskich terenów mieszkańcy nadal posługują się narzeczami indiańskimi. Popularnością cieszy się także starożytny język Majów. Uczy się go sporo osób.
 • Poszczególne regiony kraju mają własną, oryginalną sztukę ludową. Warto wybrać się do jednej z wiosek w górach, gdzie nadal wyrabia się ręcznie papier. Przemierzając Meksyk masz okazję poznać prawdziwe dzieła sztuki, zobaczyć, że są miejsca, w których czas się zatrzymał, a ludzie zapomnieli o nowoczesności.
 • Przez wiele setek lat w kraju panowała kultura zwana machismo. Mężczyźni dominowali nad kobietami. Dziś kultura ta zanika, w dużych miastach kobiety stają się bardzo aktywne we wszelkich dziedzinach. Jednak trzeba dodać, że z dala od dużych metropolii, w rejonach wiejskich, kultura machismo nadal jest popularna.
 • Meksykanie uwielbiają piłkę nożną. Trudno w to uwierzyć, ale tą dziedziną sportu, choć oczywiście w innej formie i na innych zasadach interesowały się już prekolumbijskie ludy. Chyba każdego Europejczyka zaskakuje fakt, że co roku w listopadzie Meksykanie wybierają się na cmentarze wraz z telewizorami, na których wyświetlane są zmarłym ich ulubione mecze.
 • Mówiąc o kulcie zmarłych, trzeba podkreślić, że w 2003 roku Święto Zmarłych obchodzone w Meksyku wpisano na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego. To jedno z najistotniejszych świąt, które stanowi połączenie wpływów z Europy ze starymi wierzeniami prekolumbijskimi. Obchodzone jest w nieco mniejszej, niż znana u nas, zadumie, pełno kolorowych kwiatów, a groby bliskich otaczają wielkie rodziny, które świętują pamięć o zmarłym, wspominając go, często biesiadując i spędzając czas razem.
 • Ważnym w Meksyku świętem jest też Cinco de Mayo, czyli po prosty 5 maja. Jest to dzień nawiązujący do zwycięstwa nad armią francuską w 1862 roku. Obchody są bardzo huczne. Nie brakuje parad ulicznych, tradycyjnej muzyki, zastawionych tradycyjnymi daniami stołów i narodowych trunków.

Meksyk to ogromna różnorodność – piramidy fantastycznych matematyków Majów, wspaniałe miasta Azteków, plemiona indiańskie, kolorowe stroje, wszechobecna muzyka, wiele języków, zamiłowanie do świętowania, miejsca, w których nie ma kontaktu z cywilizacją i ogromne metropolie z drapaczami chmur. Ten kraj potrafi oszołomić i wprawić w zachwyt, a czasem przerazić i zniechęcić. Wraz ze swymi atrakcjami i bogatą kulturą cieszy się ogromną sympatią turystów. Jeśli zamierzasz odwiedzić Meksyk, znajdź czas na to, by nacieszyć się tym, co najwspanialszego oferuje, poczuj jego atmosferę, zainteresuj się jego kulturą i tradycjami.

poniedziałek, 26 września 2016Postaramy się odpowiedzieć dziś na pytanie – dlaczego odpoczynek na Korsyce jest tak miły. Przybliżymy nieco tą wyjątkową wyspę i zaprezentujemy jej mocne strony. Wirtualną wyprawę na położoną na Morzu Śródziemnym Korsykę rozpoczynamy od opisania faktów, wobec których nikt nie będzie obojętny :) Wyspę otaczają żwirowe i piaszczyste plaże, nie brakuje na niej cudnej roślinności, w postaci m.in. lasów kasztanowych, a także malowniczych miejscowości z niezwykłą atmosferą. Wyobrażasz sobie, jak tam musi być pięknie?

Miasta

Obowiązkowo trzeba zwiedzić Ajaccio – miejsce narodzin Napoleona Bonaparte i zobaczyć posągi, czy place nazwane jego imieniem oraz Bastię z zachwycającą barokową zabudową. Sympatią turystów cieszy się także miasteczko Saint-Florent, o którym mówi się często, że przypomina Saint-Tropez. Będąc tam zobaczysz np. XV wieczną cytadelę i katedrę Santa Maria Assunta. Niezwykle ciekawym miasteczkiem jest Bonifacio położone na skraju klifu. Gwarantuje zapadające na długo w pamięć widoki -szczególnie ten na morze i brzegi Sardynii jest niezwykle spektakularny. Zachodni kraniec cytadeli to schody, które składają się z niemal 190 stopni i biegną do morza, w dół klifu. Podobno zostały zbudowane w 1420 roku, podczas oblężenia wyspy.

Plaże

Korsykańskie wybrzeże usłane jest mnóstwem różnorodnych plaż. Bez trudu można tam znaleźć zaciszne i skryte zakątki. Warto odwiedzić północno-zachodni brzeg wyspy, gdzie znajduje się gmina Calvi. Czeka tam krystalicznie czysta woda i biały piasek. Oprócz tego masz pewność, że nie będzie nudno, ponieważ organizowane są różne festiwale np. muzyczne. Jeśli podróżujesz wraz ze swoimi pociechami, najlepiej wybierz się w rejon wspomnianego wcześniej miasta Saint-Florent np. na plażę Plage de la Roya. Przepięknie prezentuje się również południe wyspy. Może pochwalić się plażami, które znalazły się w rankingu najlepszych plaż Francji. Choć musisz wiedzieć, że z uwagi na swoje zalety przyciągają sporo turystów i bywają naprawdę zatłoczone.

Aktywnie

Spędzanie czasu na plaży jest wciągające, jednak po słodkim lenistwie warto postawić na aktywność. Korsyka idealna jest dla osób lubiących się zmęczyć. Wyspę można przemierzać różnymi środkami transportu. Góry to raj dla fanów białego szaleństwa, miłośników pieszych wędrówek oraz dla kajakarzy. Kręte rzeczki zapewniają mocne wrażenia. Oczywiście zabierają też w przepiękne zakątki, np. tam gdzie znajdują się wodospady. Jeśli jesteś początkującym surferem na pewno mile zaskoczą cię spokojne morskie wody.

Doskonałym pomysłem jest wybranie się na przejażdżkę konną. Można wtedy poznać najdziksze regiony wyspy i nacieszyć się baśniowymi krajobrazami. Niezależnie od tego jaką formę aktywności wybierzesz, możesz zaplanować zwiedzanie Korsyki na własną rękę lub skorzystać z pomocy przewodników.

Wina

Mieszkańcy Korsyki, podobnie jak inni zamieszkujący basen Morza Śródziemnego przepadają za winami. Posiadają wiele winnic i za naprawdę niewielkie pieniądze oferują znakomite trunki. Nawet jeśli nie przepadasz za alkoholem, spróbuj choć odrobinkę. Przy winnicach, szczególnie w znanym zakątku Patrimonio znajdują się hostele, idealne są dla osób decydujących się na „winne wakacje”.

Na Korsykę najlepiej udać się wiosną lub jesienią, gdy panują dobre warunki pogodowe i z uwagi na to, że odwiedza ją wtedy mniej turystów, można liczyć na niższe ceny. To miejsce, które jeśli tylko poświęci mu się odpowiednią ilość czasu, skusi na poznanie jego prawdziwego charakteru, potrafi pozytywnie zaskoczyć. Nie brakuje tam ciekawych krajobrazów, miast i zieleni. Zwiedzasz zabytki, odpoczywasz na plaży, cieszysz się sportami wodnymi, a za chwilę na środku drogi spotykasz spacerujące kozy, krowy, czy owce i ten właśnie widok powoduje uśmiech na twojej twarzy. Nagle uświadamiasz sobie, jak niewiele trzeba, by solidnie wypocząć i czerpać radość z wolnego czasu.

poniedziałek, 19 września 2016Kto w dzieciństwie nie bawił się w Indian, nie nosił na głowie kolorowych pióropuszy, nie budował szałasu i z zapartym tchem nie śledził filmowych przygód indiańskich plemion? Niektórzy do dziś dnia interesują się kulturą Indian. Jeśli należysz do tej grupy, temat, który dziś poruszamy na pewno cię zainteresuje. Chcemy ci przedstawić Indian Hopi i zachęcić do wizyty w ich rezerwacie w USA.

Kim są i w co wierzą Indianie Hopi?

Populacja Indian Hopi związana jest kulturowo z Indianami Pueblo i Zuni. Obecnie mieszkają w USA, w Arizonie, ok. 130 km od Wielkiego Kanionu. Starają się żyć tak jak ich przodkowie, zachowując kulturę i tradycje. Są jednym z najbardziej zagadkowych i mistycznych ludów na świecie.

Hopi w bardzo ciekawy sposób podchodzą do narodzin człowieka. Gdy na świat ma przyjść dziecko Hopi, jego rodzice muszą przestrzegać określonych zasad – np. ojciec nie może zabijać, ani nawet ranić zwierząt, ponieważ Indianie wierzą, że wtedy ich dusze będą chciały się zemścić na nienarodzonym dziecku. Po porodzie kobieta przez dwadzieścia dni przygotowuje swojego potomka do ofiarowania Słońcu. Indianie zarówno narodziny, przeznaczenie, jak i naturę rozpatrują w kategoriach życia kukurydzy.

Dwadzieścia pierwszych dni dziecko przebywa w domu, jest chronione przed słońcem, podobnie jak ziarenko kukurydzy, którego nie można narażać na działanie światła i trzeba mu dać czas, by wykiełkowało. Dwudziestego pierwszego dnia dziecko jest wynoszone z domu, a następnie odprawiane są modlitwy o szczęście i zdrowie. Kiedy zostaje ofiarowane Słońcu, otrzymuje od babci imię. Indianie wierzą, że imię ma ogromną moc i zwykle coś przekazuje, jest związane ze zwierzęciem, rośliną, albo też z jakąś umiejętnością.

Indianie Hopi to niezwykle religijni ludzie. W trakcie zimy mnóstwo czasu przeznaczają na udział w ceremoniach skierowanych do Boga Nieba oraz Matki Ziemi. Proszą podczas nich o urodzaj i deszcz. Zajmują się uprawą kukurydzy i bawełny, tkactwem, garncarstwem oraz wyplataniem koszyków.

Gdzie można poznać Indian Hopi?

Odwiedzając stan Arizona, warto odwiedzić nie tylko Wielki Kanion, ale też położony ok. 130 km od niego Rezerwat Hopi. Wizyta w takim miejscu to wzbogacające i bardzo interesujące doświadczenie. Tereny należące do Hopi na pierwszy rzut oka nie prezentują się ciekawie. Jednak to tylko pozory.

Niestety od początku XX wieku w rezerwacie wprowadzono zakaz kręcenia filmów, robienia zdjęć, a nawet notatek, po tym jak jeden z reporterów po wizycie w nim źle ocenił Indian i ich wierzenia, uznał, że Hopi czczą Szatana. Będąc w rezerwacie koniecznie trzeba udać się do Hopi Cultural Center, gdzie mieści się restauracja serwująca lokalne dania, sklepy z rękodziełem oraz niewielkie muzeum. W skład rezerwatu wchodzi wiele wiosek.

Turystom podczas zwiedzania towarzyszy przewodnik, który oprowadza po ciekawych miejscach i opowiada o historii Hopi. Interesującym zakątkiem jest najwyżej położona wiosna. Prowadzi do niej kamienna droga, a jednym z najistotniejszych jej punktów jest położony w centrum wielki plac, na którym zobaczyć można rytualne tańce. Plac otaczają niskie domy z kamienia. Sami tancerze - czyli wysłannicy duchów, są ubrani w barwne stroje i zamaskowani. Za niemal każdym domem stoją piece do pieczenia placków kukurydzianych i chleba. Atrakcję stanowią dość dziwnie wyglądające budynki, które do połowy są wkopane w ziemię. Nie mają drzwi, ani okien, a wchodzi się do nich przez dach. Odprawiane są w nich różne rytuały, ale turyści raczej nie mogą do nich wejść.

W Rezerwacie Hopi czujesz jakby czas się cofnął. Przenosisz się do innego świata, poznajesz fascynującą kulturę i uświadamiasz sobie, że nowoczesność wcale nie jest tak wspaniała, ma wiele wad i czasem warto od niej uciec.

czwartek, 15 września 2016Rosyjska kuchnia nie jest tak znana jak francuska, czy włoska, ale również zasługuje na zainteresowanie. Pełna jest smacznych dań i aromatów. Wybierasz się wkrótce do jednego z rosyjskich miast? Poznaj potrawy, których koniecznie musisz tam spróbować.

Z czego słynie rosyjska kuchnia?

Rosyjska kuchnia składa się w dużej mierze z mięsa. Nie brakuje bardzo tłustych potraw.  Na stołach goszczą kaczki, zające, sarny, czy bażanty. Jednak sporo jest też warzyw, szczególnie w postaci kiszonej. Na wiele sposobów przyrządza się tam ogórki – mogą być marynowane, świeże, w postaci przecieru, czy musu. Chętnie spożywa się bakłażany, brukiew, ziemniaki i kalarepę. W Rosji serwuje się też pyszne dania z kaszy, szczególnie gryczanej. Często występuje ona jako samodzielne danie, farsz, czy dodatek do zup.

Jeśli lubisz zupy, w Rosji będziesz mógł spróbować ich w przeróżnych wersjach. Popularny jest rossolnik, podobny do naszej polskiej ogórkowej, zupa rybna o nazwie ucha, czy pochliopka, której smak zbliżony jest do kartoflanki. Nie można też zapomnieć o soljance, zupie gotowanej na rybnym, mięsnym lub grzybowym wywarze z dodatkiem pikli, ziemniaków, pietruszki, cytryny, czy boczku smażonego z cebulą. Charakteryzuje ją ostro-słono-kwaśny smak. Smaczna jest także szczi – czyli kapuśniak z kiszonej lub słodkiej kapusty. Zupę tą serwuje się z mięsem, kulebiakiem lub kaszą. Ciekawy smak ma okroszka, w postaci chłodnika z warzyw, mięs lub ryb. Najważniejszym jej elementem jest jednak specjalnie przygotowany kwas. Rosyjska kuchnia nie istnieje bez barszczu. Jest mnóstwo jego rodzajów, my znamy przede wszystkim barszcz czerwony.

Odwiedzając Rosję obowiązkowo trzeba spróbować pielmieni, czyli pierogów, które nadziewane są surowym mięsem i serwowane z kwaśną śmietaną. Jeśli natomiast przepadasz za racuchami, skosztuj blinów. Placki te przyrządza się z ciasta drożdżowego i wypieka w piecu. Można je podawać z twarogiem, wędliną, kawiorem, konfiturą, czy śmietaną. Nie sposób nie wspomnieć o kotlecie pożarskim. Danie to przygotowuje się z farszu drobiowego oraz pieczywa.

Zakąski

Zakąsi w Rosji nie tylko są wstępem do spożywania „prawdziwego” posiłku. Służą one do zagryzania mocnych, wysokoprocentowych trunków, ponieważ w tym kraju zwykle nie popija się alkoholu. Wybór zakąsek jest całkiem spory. Spożywa się m.in. wspomniane wyżej kiszone warzywa, takie jak ogórki, paprykę, cebulę, marchew, czy rzepę. Popularna jest również sałatka Oliwier, która w dużym stopniu przypomina, naszą polską jarzynową, z tą różnicą, że do rosyjskiej obowiązkowo dodaje się kiełbasę. Trudno wyobrazić sobie zakrapianą alkoholem uroczystość bez śledzia, szczególnie bez dania o nazwie „śledź pod kołderką”, w których rybę przykrywa się sałatką z gotowanych buraków, ziemniaków i marchwi.

Popularne napoje

Bardzo popularny w Rosji jest kwas chlebowy. Pewnie wielokrotnie próbowałeś ten napój o smaku pieczonego chleba i słodko – kwaśnym zapachu choćby w naszym kraju. Jednak jego rosyjska odmiana jest o wiele lepsza. Smaczny jest również mors, czyli napój z soku z dzikich owoców, często z żurawiny. Doskonale gasi pragnienie. Można na jego bazie przygotować też drinki alkoholowe.

wtorek, 13 września 2016Lubimy inspirować do podróży :) Dlatego dziś chcemy ci przedstawić miejsce, o którym śmiało można powiedzieć, że jest jak z najwspanialszej baśni. Mowa o położonej na Oceanie Spokojnym Polinezji Francuskiej. Jeśli uwielbiasz cudowne krajobrazy i marzysz o wypoczynku w miejscu, które każdego dnia będzie cię zachwycało, koniecznie podczas planowania kolejnego urlopu weź pod uwagę Polinezję Francuską.

Kiedy się wybrać?

Wyspy Polinezji Francuskiej oferują tropikalny klimat. Przyjemne temperatury panują od czerwca do października. Od lipca do sierpnia pogoda jest dość zmienna, natomiast miesiące od listopada do maja, to okres pory deszczowej. Oczywiście najwięcej turystów odwiedza Polinezję w czasie wakacji, więc jeśli wolisz spokojniejszy wypoczynek, bez towarzystwa tłumu ludzi, wybierz się tam poza sezonem.

Jakie atrakcje czekają na Polinezji Francuskiej?

Polinezja Francuska gwarantuje udany odpoczynek. Miejsce jest urocze, ponieważ wchodzące w jej skład wyspy są koralowe lub wulkaniczne, a widoki, jakie możesz tam zobaczyć z pewnością pozostają na długo w pamięci. Nie brakuje tropikalnych lasów, gór, ciekawych gatunków zwierząt, krystalicznie czystej wody i plaż. Są niesamowite wodospady, zatoki, rafy koralowe, gaje palmowe, czy plantacje wanilii i ananasów. Odnajdą się tam zarówno miłośnicy biernego, jak i czynnego wypoczynku. Sporą atrakcją może być obserwowanie delfinów, czy wycieczki statkiem.

 • Bora Bora

Z pewnością miejscem, które warto poznać jest osławiona na najpiękniejszych zdjęciach wyspa Bora Bora. Wiele osób uważa, że można tam wyłącznie wylegiwać się na plaży. Jednak miejsce to oferuje o wiele, wiele więcej niż można by pomyśleć. Odwiedź je, a kiedy już zostaniesz powitany koktajlem z mleka kokosowego, owoców i wanilii, poczujesz że to zakątek wymarzony dla ciebie. Możesz zanurkować w niebieskiej wodzie i podziwiać podwodny świat, żeglować, zachwycać się soczystą zielenią roślinności i tropikalną dżunglą. Radzimy udać się na długi spacer, podczas którego zwiedzisz wyspę, najlepiej w towarzystwie rodowitego Polinezyjczyka, który zaprowadzi cię w najciekawsze zakamarki. Jeżeli lubisz mocne wrażenia, możesz także udać się na polowanie rekinów. Taką atrakcję na pewno będziesz wspominał przez długie lata.

 • Tahiti

Musimy też wspomnieć o wyspie Tahiti, która powstała poprzez połączenie wulkanów. Jednym z najciekawszych widoków, jakie tam ujrzysz to wybrzeże pokryte czarnym piaskiem. Koniecznie odwiedź wyspę jeśli jesteś fanem sportów wodnych lub gry w golfa. Miejsce docenią także ci, którzy uwielbiają górskie wycieczki. Warto udać się do ogrodu botanicznego z ciekawą, egzotyczną roślinnością, Muzeum Pereł, Muzeum Gauguina, gdzie zgromadzono pamiątki związane z jednym z najwybitniejszych, francuskich malarzy.

 • Moorea

Moorea to jeszcze jedno bajkowe miejsce Polinezji Francuskiej. Wypełniają ją kolorowe kwiaty, postrzępione góry, po których płyną stożki wody. Wybierz się na tą wyspę jeżeli lubisz wędrówki i jazdę samochodem terenowym. Poznaj lokalną kulturę, podziwiaj krajobrazy, zrelaksuj się, zapomnij o wszystkim i poczuj, że jesteś w jednym z najcudowniejszych zakątków świata. Moorea znana jest ze znakomitych plaż i wyjątkowej atmosfery. Są na niej takie zakątki, w których można poczuć się jak na bezludnej wyspie. Warto ich poszukać, by odpocząć od cywilizacji. Hotele na wyspie często stylizowane są na klimatyczne, stare chaty. Możesz więc przenieść się w czasie i wyobrazić sobie, jak dawniej mieszkała lokalna ludność.

Masz jeszcze jakieś wątpliwości, że Polinezja Francuska to idealne miejsce na wypoczynek? :)

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 98